Czy maski jednorazowe można dezynfekować?

W związku z pandemią koronawirusa, od 16 kwietnia w miejscach publicznych należy obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Niestety duże zapotrzebowanie sprawia, że maski ochronne są trudne do zdobycia. Można je oczywiście zamówić przez Internet, jednak trzeba liczyć się z tym, że czas oczekiwania na dostawę może być dość długi. Znacznie łatwiej można dostać maski jednorazowe, które do obrotu wprowadza coraz więcej marketów. Niestety taką maskę po użyciu trzeba wyrzucić, co finalnie może generować duży koszt. Czy można temu zapobiec poprzez odpowiednią dezynfekcję?

Wśród najpopularniejszych masek znajdują się te o przeznaczeniu medycznym. Są dość łatwo dostępne i relatywnie tanie, choć ich cena w ostatnich tygodniach i tak wzrosła. Niestety, są one jednorazowe, dlatego po zdjęciu nie nadają się do ponownego użytku. Wiele osób poszukuje jednak sposobu na to, aby przedłużyć ich trwałość. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się dezynfekcja. Czy można ją wykonywać na jednorazowych maseczkach? Okazuje się, że tak i wbrew pozorom nie jest to trudne.

Sposoby na dezynfekcję jednorazowych masek

Najprostszym sposobem na unieszkodliwienie wirusów, które mogą znajdować się na masce jest wysoka temperatura. Można w tym celu zastosować dwie metody:

  • w piekarniku – gorące powietrze jest w stanie dokonać skutecznej dekontaminacji wirusów. Wystarczy nastawić piekarnik na 70 stopni i uruchomić opcję termoobiegu. Maseczkę należy położyć na folii aluminiowej lub w naczyniu żaroodpornym. Nie wolno umieszczać jej bezpośrednio na ruszczcie ani na blasze, ponieważ materiał mógłby się zająć. Po 30 minutach maseczkę można wykorzystać ponownie.
  • parą wodną – za skuteczny sposób dezynfekcji maseczek uznaje się również działanie pary wodnej z gotującej się wody. Czas, jaki jest potrzebny do pozbycia się wirusa powinien być nie krótszy niż 10 minut.

Maseczki można zdezynfekować tymi sposobami maksymalnie kilka razy. Nie można robić tego w nieskończoność, ponieważ osłabi to jej zdolność filtracji, szczególnie jeśli tkanina jest cienka.

Jakich metod unikać?

Choć może wydawać się, że najprostszym sposobem na zdezynfekowanie maseczki jednorazowe jest użycie wysokoprocentowego alkoholu, w rzeczywistości nie jest to dobry pomysł. Wysokoprocentowy roztwór co prawda zabije wirusy, ale przy tym obniży skuteczność maseczki. Nie należy stosować również wybielaczy na bazie chloru, które dodatkowo mogą pozostawić na tkaninie toksyczne opary. Złym pomysłem jest także mikrofalówka, w której materiał ulegnie zwyczajnie zmieszczeniu.

zapraszamy do sklepu masek.pl

Leave a Reply