Jak wybrać markizę na taras?

Markiza na balkonie to nie tylko modny trend, ale także bardzo praktyczne rozwiązanie, które gwarantuje ochronę przed słońcem lub deszczem. Dzięki niej można zapomnieć o kiepskiej pogodzie i niezależnie od aktualnej aury korzystać ze świeżego powietrza praktycznie przez cały rok.

Aby markiza tarasowa była nie tylko ozdobnym, ale również funkcjonalnym elementem elewacji budynku powinna spełniać szereg warunków, które świadczą o jej jakości oraz przydatności. Podpowiadamy jak się do tego zabrać.

Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
Decydując się na markizę trzeba wybrać m.in. sposób jej montażu (np. do sufitu, do ściany, albo do krokwi), technologię montażu (np. żywica chemoutwardzalna), model osłony (otwarta lub kasetowa), a także jej optymalne wymiary. W tej sytuacji warto skorzystać z fachowej pomocy profesjonalnej firmy, która pomoże także rozwiązać skomplikowane z pozoru problemy tj. zdystansowanie warstwy ocieplenia czy też dobranie odpowiednich akcesoriów, np. osłon bocznych, rolowanej falbanki lub elementów radiowego sterowania.

Rodzaje markiz
Dostępne jest kilka rodzajów markizów na taras. Wybór zależy od wielu czynników, jednak najistotniejszymi kwestiami są bez wątpienia indywidualne preferencje oraz względy estetyczne i ogólna aranżacja przestrzeni. Można zatem wyróżnić:

markiza bez kasety – pozbawiona ochrony, w której można schować materiał pokryciowy w sytuacji niesprzyjającej pogody. Jest to najtańsza i zarazem najbardziej podstawowa technologia. Jest najczęściej rozwijana na okres letni. Później należy ją zdemontować, wówczas na ścianie pozostają specjalne metalowe elementy uchwyty.
markiza z półkasetą – jest to rozwiązanie stanowiące złoty środek między atrakcyjną ceną a funkcjonalnością i wysoką jakością. Zwinięty materiał można schować pod niedużym daszkiem wykonanym z aluminium, co skutecznie go chroni przed działaniem czynników atmosferycznych, tj. silny wiatr czy opady. Rura nawojowa oraz poszycie zostają ukryte w kasecie, natomiast ramiona pozostają na widoku.
Markiza tarasowa z kasetą – model najbardziej zaawansowane technologicznie, a tym samym najkosztowniejszy. Markiza po złożeniu chowa się w taki sposób, że nie widać materiału poszycia, rury nawojowej, ani składanych ramion. Markizy tego typu mogą być zwijane ręcznie bądź elektrycznie.
Markizy bardzo często wypierają stałe zadaszenie tarasu. Są wyjątkowo elastyczniejsze, a nieużywane można bez problemu zwinąć, np. w okresie zimowym. Są praktyczne i funkcjonalne, a przy tym nadają charakteru aranżacji tarasu.

Więcej na modnytaras.pl

Leave a Reply